Człowiek uśmiechnięty- gatunek zagrożony wyginięciem?

Zawsze chciałam spojrzeć na studentów oczami wykładowcy. Wyobrażam sobie, że wyglądamy dość żałośnie. Banda młodych dorosłych zamkniętych w dusznej sali, którzy woleliby w tym czasie robić dosłownie cokolwiek innego. Osunięci na niewygodnych krzesłach, wykręceni w poszukiwaniu optymalnej pozycji do spania. Skuleni pod swetrem, okutani w gruby szal. Niektórzy słuchają, niektórzy heroicznie próbują. Jedni udają, drudzy nawet nie. Ciekawe, co wyrażają nasze miny… Znużenie? Zniechęcenie? Zdegustowanie? Obojętność? No przecież nie radość.

Wejdźmy do tramwaju lub autobusu i zacznijmy obserwować otoczenie. Co widać na twarzach współpasażerów? Zwykle nie jesteśmy w stanie powiedzieć, bo chowają je za kurtyną włosów, pochylając się nad prostokątnymi ekranami. Emitowane przez nie światło doskonale wydobywa fioletowe cienie pod oczami. Także moimi i Twoimi, bo przecież wszyscy mamy te same grzechy na sumieniu. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie siedział przytulony do okna na ostatnim wolnym miejscu, modląc się, żeby na następnym przystanku przypadkiem nie wsiadła starsza pani z torbami, której wypada ustąpić.

Co tu kryć, wszyscy jesteśmy przewlekle zmęczeni. Nie mamy energii rano, kiedy jedziemy do szkoły czy pracy, bo dopiero wstaliśmy i nie zdążyliśmy jeszcze porządnie się rozbudzić. Tym bardziej po południu, kiedy wracamy do domu po całym dniu. Po spotkaniu z przyjaciółką też nie bardzo, bo aktywne słuchanie wcale nie jest łatwą sztuką. Nawet zakupy potrafią zmęczyć, bo czy nie jest tak, że zawsze są trochę za ciężkie? Kto by się silił na uśmiech, dźwigając brzemię codzienności?

Uśmiech – towar deficytowy w każdej rzeczywistości, oprócz tej wirtualnej. Każdy widział go na zdjęciach albo słyszał o nim w reklamie pasty do zębów. Jest szeroki i śnieżnobiały, szkoda tylko, że papierowy. Gdzie ostatnio widziałeś prawdziwy? Za rzadko odpowiedź brzmi w lustrze. Kiedy ostatnio się śmiałaś się tak, że policzki Ci zdrętwiały? Za rzadko odpowiedź brzmi dzisiaj.

Rozdawaj uśmiechy na prawo i lewo, co masz do stracenia? Zacznij od siebie, a potem zaszalej. Ktoś może ich potrzebować bardziej niż myślisz, a przy odrobinie szczęścia może odwdzięczy się tym samym? W końcu najlepsze uśmiechy to te, których się nie spodziewamy. Ten, którym obdarzy nas staruszka, której pomożemy zejść ze schodów albo koleżanka, której damy Kinder czekoladkę zupełnie bez okazji.

Uśmiechnij się do prowadzącego, który próbuje Cię zainteresować nudnym tematem. Nie musi wiedzieć, że mu się nie udało. Uśmiechnij się do baristy, który postawił Ci dziś podwójną pieczątkę na karcie stałego klienta. Pokaż te urocze dołeczki, niech je miło wspomina. Uśmiechnij się do pani, która codziennie przemyka się niewidoczna, sprzątając klatkę w Twoim bloku. Powiedz jej dzień dobry głośniej niż zwykle.  Wyszczerz ząbki do babci, do taty, do kota, jak za starych dobrych dziecięcych czasów. Powiedz, że ich kochasz. Bądź nadwornym błaznem na zajęciach i raz odważ się zrobić coś śmiesznego, nawet głupawego. Może komuś poprawi to humor. Napisz do kolegi, który wyglądał bardziej ponuro niż zazwyczaj. Zapytaj, czy wszystko w porządku, może potrzebuje się wygadać.

Nie jest sztuką budować mury. Każdy to potrafi i prawie każdy to robi. To nudne codziennie przywdziewać maskę wyrafinowanej powagi, żeby nikt przypadkiem nie zobaczył, że śmieszą Cię do łez proste memy o Januszach, a słowny ping pong pobudza intelektualnie bardziej niż rozmowy o hemoglobinie. Przyznaj się, że czegoś się boisz, czegoś nie umiesz i że oczy Ci się świecą na myśl o gofrach z plażowej budki z bitą śmietaną i polewą toffi. Bądź słonecznikiem pośród mdławych róż. Wychyl się jak słońce zza gradowych chmur. Może kiedyś, gdy będziesz w potrzebie, ktoś dobry zrobi to samo dla Ciebie.

One thought on “Człowiek uśmiechnięty- gatunek zagrożony wyginięciem?

  1. Mega dużo pozytywnej energii płynie z tego artykułu! No normalnie uśmiech sam się pojawił i już go dziś nie zmażę 💪

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *